Poradna dětské gynekologie

Na Vaše dotazy odpovídá:

MUDr. Hana Kosová, PhD.,IFEPAG
gynekolog-porodník, dětský gynekolog
soudní znalec v oboru dětské gynekologie
Klinika JL,s.r.o.
V Hůrkách 1296/10
158 00 Praha 5

Otázky a odpovědi

Dnes při koupání jsem si všimla, že má 3-letá dcerka má podivně srostlé genitálie, není vidět otvor pro močení, chci se zeptat, je to normální, nebo je to nějaká porucha?

Srůst malých stydkých pysků, respektivě srůst protilehlých stran sliznice poševního vchodu se typicky vyskytuje u malých děvčátek v době, kdy nemají dostatečnou hladinu ženských pohlavních hormonů. Nejčastěji zarůstá poševní vchod odzadu dopředu a vytváří tzv. zadní synechii. Sliznice se nejprve slepí nejčastěji nečistotami, především smegmatem, postupně spojení přeroste novou kůží a vytvářejí se zde drobné cévky až do vytvoření pevného kožovitého srůstu. Tento srůst se postupně zvětšuje a hrozí, že dívka nebude mít kudy močit. Typické je také že postižené dítě „přečůrává“ nočník. Synechie se může vytvořit velmi rychle, klidně během 14 dní. Tento srůst je nutno odstranit, nejlépe u dětského gynekologa. U velmi malých dětí se pomocí tenké sondičky rozruší srůst, dítě to většinou ani nezaznamená. U dětí starších je vhodné nejprve aplikovat mast, která celou oblast znecitliví – nejlépe Emla krém a poté se rozruší. Jen u velmi pevných srůstů je potřeba provést celé rozrušení v celkové anestezii. Po rozrušení je však nutné dále se o rodidla starat, toto patří i mezi zásady prevence vzniku onemocnění – každý večer po koupání by rodiče měli zkontrolovat čistotu zevních rodidel, odstranit nečostotu, zejména smegma, a oddálit malé stydké pysky od sebe, například promazáním poševního vchodu krouživým pohybem např, dětským olejem.


Chtěla jsem se zeptat, před půl rokem jsem dostala první měsíčky a nyní krvácím každé 2 týdny, nic mě nebolí, ale pořád musím nosit vložku. Bojí se to řici mamce, co mám dělat?

První dva roky po první menstruací dozrává tzv. pozitivní zpětná vazba, čili jak se snažím vysvětlit svým pacientkám – „dozrává komunikace“ mezi mozkem a vaječníkem. První cykly, které následují po první menstruaci jsou díky nedozralosti této vazby tzv. anovulační, tj. nedojde k ovulaci a tak nevzniká ve vaječníku struktura žlutého tělíska, která vytváří hormony důležité k přeměně sliznice a jejímu odloučení. Proto v půli cyklu, pár dní po menstruaci poklesne hladina hormonů první fáze menstruačního cyklu, tzv. estrogenů“ a sliznice se začne nepravidelně odlučovat a ve vaječníku roste další vajíčko a opět roste sliznice a tak to jde pořád dokola a proto dívka krvácí á 14 dní. K léčbě používáme hormony druhé fáze menstruačního cyku tzv. gestageny, kterými napodobujeme funkci žlutého tělíska a čekáme než se v těle vše normalizuje a dívka začne sama pravidelně menstruovat. Hrubou chybou, kterou bohužel dělají někteří gynekologové je nasazení hormonální antikoncepce k léčbě této poruchy cyklu. Pokud se to stane, horzí riziko, že po vysazení antikoncepce se problém vrátí a vzhledem k tomu, že antikoncepce se vysazuje většinou proto, že žena chce otěhotnět, může to vést k problémům s otěhotněním.


Je mi 15 let a mám kluka a spíme spolu, chtěla bych se nějak chránít a nevím jak, co mám dělat? Může mi gynekolog napsat antikoncepci?

Pokud dívka plánuje první pohlavní styk, radíme jí, aby nejprve navštívila gynekologa, protože i při prvním styku lze otěhotnět. Kondom je jistě bezpečný z hlediska otěhotnění, navíc chrání před přenosem pohlavních chorob, ale mladé dívky se velmi bojí selhání a chtějí metodu co nejbezpečnější. V ČR je styk povolen osobám na patnáct let, čili antikoncepci můžeme nasadit dívkám již od patnácti let. Nejčastěji se užívá kombinovaná hormonální antikoncepce, která obsahuje 2 typy hormonů, je velic bezpečná. Neradi dáváme hormonální antikoncepci dívkám, které nemají pravidelné měsíčky a jsou moc mladé. Na druhou stanu hormonální antikoncepce s sebnou nese spoustu zdravotních výhod – zlepšení pleti a akné, prevence tvorby cyst, zmírňuje bolesti při menstruaci, zkracuje menstruaci. Pro mladé dívky je vhodnější antikoncepce středně dávkovaná pro její pozitivní vliv na kosti. V současnosti jsou na trhu tabletky, náplasti a vaginální kroužek. Lékař se dívky nejprve zeptá na to, jak stonala, kdo v rodině na něco stoná a pokud nenajde rizikové faktory a pokud je dívka při vyšetření zdravá, doporučí jí typ antikoncepce, kterých je v současnoti na trhu cca 40 typů a cca 100 preparátů. Ani dívky které ze zdravotních důvodů nemohou mít hormonální tzv. kombinovanou antikoncepci nemusejí být smutné, existují tabletky jen s jedním hormonem, které se bezpečné pro mnoho nemocných dívek a nebo lze zavést i tělísko, které organizmus vůbec nezatíží hormony. O vhodnosti a typu antikoncepce je však třeba se poradit s gynekologem.


Mám výtok a nevím co mám dělat.

Bylo by potřeba vědět kolik je ti roků. Pokud ti je méně než deset a dosud ti nerostou prsy a ochlupení, tak je výtok znakem nějaké infekce a měla by jsi nejlépe vše říct mamince a dojít k dětskému gynekologovi. Ten vezme tenkou trubičku, kterou zcela bezbolestně zavede do pochvy, prohlédne si jí a odebre vzorek pro laboratorní vyšetření. To identifikuje bakterii která problém způsobila a předepíše lék. Léčíme tyto infekce léky zaváděnými do pochvy, nemusíš se toho bát, maminka ti když tak pomůže a jsou i dívky, které to zvládají zcela samy. Pokud ti je více než deset a třeba již menstruuješ, pak bělavý, žlutobělavý výtok, který vytéká z pochvy na kalhotky, pokud je nesvědivý, nepáchne a nemá nějakou divnou barvu, je zcela fyziologická záležitost a budeš jej mít až do dne, kdy ti skončí menstruace (tj. 50-52 let). Pokud se ti výtok nezdá, pálí, svědí, páchne, má divnou barvu (zelená, hnědá ...), tak by jsi měla vyhledat gynekologa.


Mám tvarohovitý výtok, který mě svědí, musím na gynekologii?

Pokud jsi starší a již menstruuješ a máš bělavý, tvarohovitý výtok, který svědí, jedná se s největší pravděpodobností o kvasinkovou infekci. V tom případě si můžeš volně v lékárně bez přepisu koupit – boraxové globule, Canesten Combi Pack či Gyno-Pevaryl Combi Pack – což jsou preparáty, které se zavednou do pochvy a pokud máš kvasinkovou infekci, tak se vyléčíš. Pokud však přes tyto léky do 2 dnů nepocítíš úlevu, asi to není kvasinková infekce a je potřeba vyhledat gynekologa.


Všecha pole jsou povinná.

Gynekologická poradna

Dobrý den pane doktore, jsem v sedmém měsíci těhotenství a mám stále výtok. Je světlý, ale problém je v tom, že cítím nepříjemné pálení při močení, a když se chceme s manželem milovat, tak mě to také bolí. Moje gynekoložka mě odbyla, že výtok v těhotenství je normální. Poradíte mi, co mám dělat? Děkuji za odpověď.
Jarmila, Praha

Výtok je do jisté míry v těhotenství normální. Ve většině případů se jedná o zvýšenou fyziologickou vaginální sekreci, čili o průhledný, bezbarvý, nesvědivý výtok, který nepůsobí...

Sexuologická poradna

Je mi 32 let a již 5 let žiji pravidelným sexuálním životem(3x týdně). Poslední půl roku ale po styku a někdy i při styku cítím nepříjemné pálení a řezání. Co může být příčinou a nechá se to nějak řešit?
Anita,K.Vary

Příčin může být celá řada, například nedostatečné zvlhčení při pohlavním styku nebo přidružené zánětlivé onemocnění pochvy. V každém případě byste měla začít u gynekologa, který zjistí, zdali není problém v této oblasti a podle výsledku vyšetření se uvidí. Často...